Doświadczenie użytkownika – zasadnicza kwesta Internetu

Funkcjonujemy w erze wszechobecnej sieci www, gdzie istotna jest efektowność przekazywanych informacji Na przykład, witryny internetowe konstruowane są w oparciu o odpowiednie reguły, które mają za zadanie utrzymać daną stronę możliwie najbardziej przyjazną użytkownikowi.

komputer, strona internetowa

Autor: Serge Kij
Źródło: http://www.flickr.com
Klient witryny internetowej ma odebrać jak najlepsze doświadczenie podczas odwiedzin danego adresu www. Podobnie ma się sprawa z odbiorcami aplikacji, programów oraz gier. Właśnie z tej potrzeby powstało zagadnienie user experience a samo UX praca stało się niezwykle szybko jednym z najczęściej wyszukiwanych tematów w wyszukiwarkach internetowych. Czym jednak tak naprawdę jest User Experience? UX to stosunkowo nowe zagadnienie a sam termin został ukuty przez naukowca Donalda Normana, jaki analizował znaczenie stwierdzenia, że decyzje podejmowane podczas procesu projektowania muszą być dokonywane z uwzględnieniem potrzebyoraz pragnienia konsumentów.
Mówiąc najogólniej UX to zestaw technik oraz reguł, którymi posługują się specjaliści przy projektowaniu – czy to stron w sieci czy też aplikacji mobilnych ale również różnego rodzaju produktów czy też usług. Można również dodać, iż doświadczenie użytkownika końcowego to emocje, które towarzyszą użytkownikowi w trakcie interakcji z aplikacją, programem komputerowym czy też innym produktem. Warto dodać, iż np. strony internetowe stają się coraz bardziej komplikowane ale i coraz atrakcyjniejsze dla użytkowników. Niezależnie jednak od tego, jak wiele zmieniło się w zakresie procesu twórczego, sukces strony internetowej jest związany z oceną i emocjami użytkownika końcowego.

komputer, internauci

Autor: Luebke
Źródło: http://www.flickr.com
Szalenie istotne są tutaj pytania: “Czy konkretna strona jest bezproblemowa w użyciu”, “Czy jest poręczna jak i jasna w odbiorze?” – UX design koncentruje się na tym aby odpowiedź na powyższe pytania była twierdząca. Badania dotyczące doświadczenia użytkownika końcowego w interakcji z przedmiotem są w stanie okazać się kluczowe przy budowaniu np. sklepu internetowego, który musi być skonstruowany w taki sposób aby proces zakupu był łatwy i przyjemny. Dla zagadnienie UX praca znajdziemy dużą ilość ofert zatrudnienia gdyż dużo przedsiębiorstw koncentruje swoją uwagę na UX użytkownika końcowego w kontakcie z ich produktem czy usługą.

Bez zwłoki zobacz na stronie inne tego rodzaju posty. Tam także znajdziesz coś ciekawego, ponieważ proponuje ona zbliżoną tematykę.

Istnieje również wiele firm, jakie parają się analizą UX na zlecenie wielkich koncernów.