Franczyza aptek jako sposób na biznes? Jakie mamy za oraz przeciw? Sprawdź w tym artykule

Pewnie sporo ludzi szuka jakiegoś pomysłu na biznes. Natomiast obawa przed ewentualną porażką sprawia, że dość ciężko nam się zdecydować na jakiś wybór. Decyzja to zawsze dość długi proces. Z tego powodu niektórzy chcą dołączyć do już sprawdzonych marek na rynku, otwierając franczyzę. Jednym z tego typu pomysłów może być franczyza apteki. Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc taką działalność prowadzić?

Po pierwsze, należy mieć świadomość tego, iż prowadzenie apteki to działalność reglamentowana, a więc musimy się o nią ubiegać składając odpowiedni wniosek.

Masz jakiekolwiek problemy ze odszukaniem wiarygodnych informacji? To zerknij na tekst opublikowany na tej stronie a upewnisz się, że to jest wszystko, co potrzebne.

Jednak ubiegać się może o nią każdy, kto ma swoją działalność gospodarczą, lecz nie może to być hurtownia farmaceutyczna. Takie dwie działalności nie mogą być łączone.

farmaceuta

Kierownikiem aptek może być tylko magister farmacji. Oczywiście korzystnie byłoby, jeżeli sami mielibyśmy ten tytuł, w takim wypadku odchodzi koszt zatrudnienia takiej osoby. Natomiast jeśli nie posiadamy tego typu dyplomu, trzeba będzie poszukać właściwej osoby.

Oprócz tego trzeba wiedzieć, iż rynek farmaceutyczny w Polsce jest bardzo duży, co jest związane właśnie z ogromną konkurencję. Z tego powodu nie jest to prosta branża i czasem łatwiej jest wejść właśnie do sieci aptek, jaka ma już mocną, wyrobioną opinię na rynku. Ma stałe grono swoich klientów oraz może zaoferować świetne tak zwane know-how, które da nam możliwość na pewne stawianie swoich pierwszych kroków w tej branży. Taka firma będzie potrafiła zrobić badania rynku, ocenić położenie takiej placówki, sprawdzić wszystkie za i przeciw. Ma ona w swym gronie grupę specjalistów, którzy przez wzgląd na duże doświadczenie oraz wiedzę, potrafią ocenić potencjalne szanse i zagrożenia. Czyli posiadają niezbędną wiedzę, jakiej początkującej osobie najczęściej brakuje.

Wielkim plusem jeśli chodzi o franczyzę będzie też mniejszy wkład własny, aniżeli w przypadku robienia wszystkiego na własną rękę. Koszty te są bardzo różne i zależą od marki, ilości potrzebnych zmian, ale także są często negocjowane z przyszłym właścicielem apteki. Przystąpienie do tego typu franczyzowej sieci aptek to sporo korzyści, bo posiadamy nazwę firmy, która ma już ugruntowaną pozycję na rynku i rozpoznawalną markę. Możemy liczyć na niezbędną wiedzę oraz wsparcie, miedzy innymi różne przydatne szkolenia. Oprócz tego nieprzeceniona jest możliwość robienia zaopatrzenia jako grupa zakupowa aptek, co daje spore rabaty przez możliwość negocjowania ceny z hurtowaniami. Prócz tego wszystkie akcje marketingowe, na których i my zyskujemy. Są to z pewnością ogromne atuty.