Handel w Rosji – o czym musisz pamiętać?

Nasze państwo 23 lata temu odzyskało upragnioną niezależność. Parę lat potem upadł ZSRR i Układ Warszawski. To bardzo ważne, bo jest on niezbędny w rozmowach biznesowych z tamtejszymi biznesmenami. Jednakże obok komunikacji, należy pamiętać o certyfikacie Gost R

.

Certyfikacja gost

Ożywił się handel i relacje finansowe z Niemcami, Wielką Brytanią, Włochami. Po wejściu do Unii Europejskiej sytuacja się zmieniła. Handlarze spostrzegli, że zaraz za granicą Polski jest olbrzymi i zaniedbany rynek zbytu (aktualne dane – ). Rosja po okresie odwrócenia na nowo stała się lubiana. Podróżnicy zaczęli doceniać zabytki Moskwy i Petersburga, prawdziwym hitem okazała się podróż koleją Transsyberyjską. W liceach znów zaczęto nauczać języka Puszkina.

To niezbędny papier, który oznajmia, że produktu wypełniają normy uchwalone przez Federację Rosyjską. Teren, na którym zachowuje ważność, to nie sama Rosja. certyfikacja jest honorowana także w Kazachstanie, Gruzji i na Białorusi. Wielu przedsiębiorców myśli, że zdobywając certyfikat ISO, opłacanie innej certyfikacji nie jest już konieczne. Są w błędzie. W Rosji i w wypisanych wyżej krajach honoruje się tylko certyfikaty gost (zobacz tu).

Certyfikacja dla Rosji jest nieodzowna w wielu sytuacjach. Obowiązujący wykaz towarów, które wymagają certyfikacji, zobaczysz w internecie. Reguły się czasem modyfikują. Certyfikat Gost (wpis na sprawdź więcej) można otrzymać na jedną partię dobra. Jeśli chcesz utrzymać dłuższą wymianę towarową, możesz postarać się również o certyfikaty Gost na ogólną produkcję (maksymalnie na trzy lata) lub na fabrykę.

Nie da się ukryć, uzyskanie dokumentu tego rodzaju, co Certyfikacja (sprawdź nas) Gost-R, nie jest łatwe. Stąd zalecam skorzystać z pracujących w sieci działalności, specjalizujących się w tej kwestie. Nim postawisz na podobne usługi, upewnij się, czy produkt, jaki pragniesz wwieźć na rynek rosyjski, znajduje się na oficjalnym wykazie.