Jak najskuteczniej rozliczyć osobisty PIT?

Każda z person, która zatrudniała się w dowolnym wymiarze godzin w ubiegłym roku, jest zmuszona do końca kwietnia rozliczyć Pity 2015. Jeśli ktokolwiek to zaniedba, czekają go znaczne grzywny, dlatego należy o tym szczególnie pamiętać. Mamy przynajmniej trzy inne metody aby tego dopilnować: wynająć księgową, użyć specjalnego programu komputerowego, lub rozliczyć się wirtualnie. Która z tych metod jest najwłaściwsza dla ciebie?

podatki

Autor: David Besnette
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli posiadamy własną działalność gospodarczą i musimy zadeklarować się z paru źródeł przychodu, wypełniając kolejno pit 37 i 36, najłatwiejszą opcją będzie znalezienie księgowej. Za pewne są osoby, które nawet najbardziej skomplikowane rozliczenia umieją zrobić samodzielnie, lecz pamiętajmy, że właściciele firm są szczególnie obserwowani przez fiskusa, przez co każdy ich błąd może być tym prędzej zauważony. Opłacenie księgowej oczywiście jest odpłatne, jednak raz na rok można sobie na to pozwolić, chociażby dla świętego spokoju (więcej u źródła).

Najbardziej popularną metodą aby rozliczyć Pity 2015, jest zainstalowanie na naszym komputerze odpowiedniego programu. Jeżeli posiadamy tylko jedno źródło dochodu, jest to opcja dziecinnie prosta. Programy w większości przypadków są darmowe, jednak wyświetlają się w nich reklamy. Należy tutaj postępować krok po kroku, a z pewnością wszystko dobrze wypełnimy, jeśli będziemy uważni. Wyłącznym ich minusem, jest brak możliwości wyboru fundacji, której oddajemy nasz 1% podatku – jest ona z góry wybrana.

Metodą, która weszła do użytku kilka lat temu i cieszy się coraz większa popularnością, jest wypełnianie deklaracji przez internet. Nieistotne czy chodzi o pit 37 czy 36, jest ona przystosowana do każdego typu. Jedyne o czym powinniśmy pamiętać, to posiadanie podpisu elektronicznego – do sporządzenia w naszym urzędzie skarbowym. Jeśli jednak go nie posiadamy, możemy zamiast niego wpisać po prostu naszą ubiegłoroczną sumę przychodu – będzie to wystarczające aby rozliczyć Pity 2015 online. Interesująca strona: link.

Posiadamy kilka opcji sporządzenia deklaracji podatkowej za poprzedni rok. Każda jest przeznaczona do płatników różnego typu, możemy po prostu obrać tą, która wydaje nam się najwłaściwszą dla nas. Jeśli nasze przychody pochodziły z różnych miejsc, lepiej zatrudnić księgową, która bez problemu opanuje za nas ten chaos.

Zainteresował Cię ten wpis? To bardzo dobrze, gdyż również ta oryginalna strona www (https://asmtechnology.eu/ochrona-zboz-przed-grzybem-wszystko-co-musisz-wiedziec/) wciągnie Cię całkowicie, więc zobacz to!

Jeśli jednak mamy jedynie pit 37, poradzimy sobie sami, z pomocą konkretnej aplikacji.