Jeżeli wynajmujemy lokal, to…

Jeżeli mamy zamiar zacząć wynajmować mieszkanie powinniśmy pamiętać, że trzeba będzie uregulować pewne sprawy z Urzędem Skarbowy. Nie możemy, ot tak sobie, otrzymywać zysku z wynajmu i nie płacić od tego żadnego podatku.

Pokój

Autor: Carissa Rogers
Źródło: http://www.flickr.com
Jest to po prostu karalne. Dlatego jeżeli chcemy funkcjonować w tej dziedzinie musimy określić się, na jakich zasadach będziemy funkcjonować. W związku z tym będziemy musieli odprowadzać za najem mieszkania podatek. Są dwa metody rozliczania się z najmowania mieszkania. Jeden z nich to rozliczenie w chwili, gdy wynajmowanie mieszkania staje się odrębnym sposobem przychodu. Druga opcja dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej, która zajmuje się właśnie najmem mieszkań. Wiadomo, że wybiera się formę opodatkowania ze względu na stawkę podatku. Jednak bywa to mimo wszystko dość indywidualna kwestia, nad którą wszyscy najemcy muszą sami się zastanowić. Nie są to łatwe sprawy, ale przy pomocy ludzi znających się na tych sprawach na pewno wybór będzie właściwy.

Wynajmowanie mieszkania to biznes jak wszystkie inne

Aneks kuchenny

Autor: Emily May
Źródło: http://www.flickr.com

W obecnych czasach nie każdy może pozwolić sobie na kupno własnego kąta. Wiadomo, że zaraz ktoś stwierdzi, że możemy dostać kredyt i spłacać raty, a dzięki temu ma się na swoje mieszkanie.

Nie czekaj – naciśnij ten link doradztwo finansowe i ciesz się zawartymi tam kolejnymi artykułami. Z pewnością rozszerzą one Twoją znajomość rzeczy na ten temat.

Jednak w tych czasach, kiedy ciężko o pewność w jakiejkolwiek kwestii, niby jak mamy zdobyć pewność, że damy radę zdobyć pieniądze na kolejną ratę. Dlatego dużo ludzi może tylko wynajmować domy. Na szczęście, jeżeli chodzi o opcję znalezienia odpowiadającej nam oferty wynajmu nie jest skomplikowane (sprawdż podatek od najmu lokalu). Jest sporo ogłoszeń. Musimy jednak pamiętać o zawarciu umowy. Sporo osób chce na czarno coś podnająć, ale nie można iść na taki układ.

Wtedy nie będziemy mieli żadnej pewności, czy nie będziemy musieli z dnia na dzień wynieść z mieszkania. Dlatego wszystko dobrze jest mieć spisane na kartce. Rzeczywistość jest taka, że za najem mieszkania podatek powinien być odprowadzony. Kwestie te ma na głowie najemca. To on wybiera rodzaj rozliczenia najmu i to on musi dopilnować wszystkich terminów powiązanych z tym rodzajem swojej działalności. My, jako osoby wynajmujące, jesteśmy zmuszeni do systematycznych opłat i oddania mieszkania w stanie nieodbiegającym od tego, w jakim zostało przez nas zastane. Najem mieszkania to duże wyzwanie. Jeśli chcemy na tym naprawdę zarobić, mieszkanie musi reprezentować sobą wyższy standard.