PIT 28 zaprojektowany dla podatników którzy prowadzą osobistą, pozarolniczą aktywność gospodarczą

Podatnicy rozliczający się z Urzędem Skarbowym posiadają do dyspozycji dużo wersji Druków.
PIT 28 zaprojektowany jest dla podatników którzy prowadzą osobistą, pozarolniczą działalność gospodarczą, obliczaną w postaci ryczałtu, w postaci spółki cywilnej, czy też spółki jawnej.

pit 28

Autor: Steven Straiton
Źródło: http://www.flickr.com
opcja

Autor: dhub limited
Źródło: http://www.flickr.com
reklama samochodu na biilboardzie

Autor: Nacho
Źródło: http://www.flickr.com
Proponowany jest także dla podatników, którzy zyskują wyznaczony profit z tytułu umowy wynajmu, podnajmu, ajencji, także poddzierżawy. Jest to jedna z uproszczonych rodzajów opodatkowania pozarolniczej działalności gospodarczej, która zezwala na ustalenie równej stawki podatku płaconego z góry.

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu sądzisz, że warto byłoby szerzej poznać to zagadnienie, to jeszcze zerknij tutaj centrum finansowe.

To przedsiębiorca rozstrzyga, czy potrzebuje liczyć się za pomocą ryczałtu. Osoby, które zdecydowały się na taką formę rozliczania się, nie mogą uwzględniać kosztów uzyskania dochodów. Na PIT-28 nie można rozliczyć się razem z współmałżonkiem, czy też jako postać samotnie wychowująca potomka. Wybierając ryczałt ewidencjonowany nie można się rozliczać razem także z zysków opodatkowanych poza ryczałtem. Ryczałt eliminuje taką możność rozliczeń. Odstępstwem jest, gdy ryczałtem opodatkowane są dochody z wynajmu i dzierżawy prywatnej, albo umów pokrewnych. Wtedy uzyskiwanie tych przychodów nie wyłącza prawa do opodatkowania innych dochodów razem z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Żeby móc rozliczyć się na druku PIT-28 trzeba do 21 stycznia zawiadomić organ podatkowy o rozliczaniu się w formie ryczałtowej.

Jeżeli dopiero zaczyna się prowadzenie aktywności gospodarczej, gotowość wyliczania się ryczałtem ewidencjonowanym trzeba przedstawić w dniu zapoczątkowania aktywności i jeszcze przed osiągnięciem pierwszego dochodu.