Praca jako pracownik ochrony – potrzebne specjalne wykształcenie? Jakie umiejętności musi posiadać agent ochrony osób i mienia?

Praca jako pracownik ochrony nie jest pracą do jakiej potrzeba specjalnych studiów – aby dostać angaż w tym sektorze wystarczy przeważnie jedynie ukończyć ogólniak, nieraz nie potrzeba chociażby posiadać zdanej świadectwa maturalnego. Nie potrzeba też ukończyć szkoły ochroniarskiej, wystarczy kurs. Jest jednakże szereg innych warunków, które musi się spełnić.

praca ochroniarza

Autor: KSAF AGH Krakowska Studencka Agencja Fotograficzna AGH
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim potrzeba pamiętać, że działalność w branży ochroniarskiej jest zawodem dla ludzi, którzy cechują się ponadprzeciętną kondycją cielesną. Agenci ochrony to osoby przeważnie odznaczające się dużą tężyzną cielesną występującą z refleksem i zręcznością.

Bonusowym mocną stroną przy podejmowaniu takiego rodzaju pracy jest posiadanie dokumentów dowodzących temu, że dana osoba ukończyła trening w jakiejś placówce walki (np. karate, taekwondo) albo szkole samoobrony (na przykład krav maga, kick boxing). Ważne jest by też posiadać dokument o umiejętności posługiwania się bronią – jej rodzaj zależy od rodzaju branej roboty. Konieczna jest także niekaralność.

Osoba, która ma chęć wziąć robotę w firmie ochroniarskiej musi także mieć pewne predyspozycje psychologiczne: musi mieć wysoką odporność na stres, radzić sobie z rozwiązywaniem sytuacji konfliktowych i mieć dobrą koordynację wzrokowo-ruchową. Trzeba także dalece rozwiniętą intuicję i szybkość analizowania, by wystarczająco szybko zauważyć możliwe źródło niebezpieczeństwa dla osoby lub mienia, które agent ochrony zobowiązany jest chronić.

Praca jako pracownik ochrony (aplikuj do spółki Patron Service sp. z o.o.) jest także fuchą dla osób, które znają przepisy o ochronie osób i mienia. Weryfikacją, czy konkretna osoba ubiegająca się o pracę na takim stanowisku umie przepisy sprawdza Wojewódzka Komenda Policji, która podpisuje odpowiedni oświadczenie dzięki któremu można mówić, że dana osoba jest legitymizowanym pracownikiem ochrony i bez problemu może podjąć pracę w tym profesji.https://www.collegium-novum.pl/ (Collegium Novum

pieniądze

Autor: kstudenta
Źródło: http://www.sxc.hu

Łatwiej jest uzyskać licencję pracownika 1 stopnia głównie przez ilość uprawnień – robotnik ten, w przeciwieństwie do ochroniarza posiadającego licencję drugiego stopnia, nie może do opracowywania planów ochrony oraz bycia nadzorcą nad grupami agentów ochrony. Aby uzyskać licencję stopnia 2 nie trzeba posiadać najpierw licencji I stopnia, aczkolwiek za kurs, który przygotowuje do dodatkowego testu aby uzyskać ten stopień, trzeba zapłacić nieco więcej o około 2000 zł.

Praca pracownika ochrony to robota, za którą średnio można dostać miesięcznie od 2000 do czterech tysięcy złotych brutto, aczkolwiek bardziej wykwalifikowani, na przykład ochroniarze posiadający licencję drugiego stopnia lub również długoletnie staż, mogą dostać miesięcznie nawet 7000 złotych netto.