Rozliczenie z fiskusem od dochodu w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych korzystając z druku PIT 28

Każdy przedsiębiorca rozpoczynając swoją działalność jest zobowiązany szczegółowo rozważyć, na jakich zasadach chce regulować podatek od dochodu w Urzędzie Skarbowym. Jest udostępnionych mnóstwo formularzy, każdy przeznaczony do konkretnego sposobu rozliczania się z podatku, a trzeba wykorzystać ten właściwy dla naszej działalności.

firma - migawka

Autor: Gobierno de Chile
Źródło: http://www.flickr.com

Osoby fizyczne mające biznes pozarolniczy, spółki cywilne os. fizycznych oraz spółki jawne os. fizycznych, również podatnicy którzy rozliczają przychód z wynajmu, podnajmu, poddzierżawy i in. – te osoby mogą regulować podatki z pomocą druku PIT 28. Formularz ten daje możliwość rozliczenia dochodu w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych- więcej o picie numer 28. PIT 28 może być złożony jednocześnie z innym formularzem PIT, jeśli mamy także inne typy działalności, lub jeśli dodatkowo poza pracą czy firmą, dzierżawimy nieruchomość osobom trzecim. PIT 28 ma także kilka załączników, które trzeba obowiązkowo dołączyć, w zależności od typu działalności.

Ten konkretny druk nie może być rozliczany wspólnie z małżonką, jeżeli więc wynajmujecie komuś mieszkanie, które stanowi wasze dobro wspólne – oboje musicie dostarczyć druk PIT 28 (lub we właściwym terminie złożyć deklarację o rozliczaniu się jedynie przez jednego małżonka).

Nie można w tym przypadku odliczać także ulgi prorodzinnej, ani odliczyć kosztów zdobycia przychodu. podatek (czytaj też delegacje zagraniczne) ryczałtowy można płacić jedynie, jeśli nasze przychody nie przekraczają 150 tysięcy euro. Po wyborze takiego sposobu regulowania podatku i po złożeniu właściwego wniosku, informującego Urząd Skarbowy o wyborze tego sposobu, należy opłacać comiesięcznie odpowiednią kwotę podatku, w ciągu całego roku. Następnie, do końca stycznia trzeba rozliczyć PIT 28, aby sprawdzić, czy nie zapłaciło się za dużo lub za mało.

Wszelkie istotne informacje w odniesieniu tej metody rozliczania da się odnaleźć w Internecie, wystarczy w wyszukiwarkę wprowadzić: pit 2016 online. Multum informatorów, stron i porad na dowolny temat związany z podatkami, a w tym o podatku ryczałtowym, jest na wyciągnięcie ręki. Z powodu możliwości wypełnienia formularzy elektronicznie, wyrażenie: pit 2016 online odniesie nas natychmiast do stron internetowych, na których są właściwe druki, uzupełnione o wskazówki- pit 2016 on-line.

Jeżeli zaczynasz dopiero działalność gospodarczą, rozważ wszystkie możliwe sposoby rozliczeń, aby wybrać najlepszą. Upewnij się również, czy wypełniłeś druk, właściwy do typu swojej działalności, kiedy nadchodzi okres rozliczeń. Jeśli zaś, myślisz o wynajmie nieruchomości osobom trzecim, nie zapomnij zgłosić chęć ryczałtowego regulowania przychodów odpowiednim wnioskiem, zanim otrzymasz pierwszą wpłatę z tego tytułu.

Mimo, że system podatkowy w naszym kraju jest zawiły, za pomocą mnóstwa stron internetowych tłumaczących ich rozliczanie, możemy stać się co raz pewniejsi. Szczególnie dlatego, że nareszcie, wszystkie najistotniejsze informacje, możemy znaleźć w jednym miejscu i to siedząc w domu.