Sytuacja na rynku pracy

Przeciętny człowiek, słysząc hasło „programista”, wyobraża sobie osobę pracującą osobiście przy procesie tworzenia programu komputerowego. Jak pokazuje rynek zatrudnienia swoją rozbudowaną ofertą skierowaną właśnie dla programistów – jest to myśl niezbyt trafna, a określenie „programista” jest dużo szersze. Tym mianem określa się już nie tylko osoby tworzące aplikacje na komputer, ale także programy mobilne oraz przeznaczone do działania w ramach witryn WWW.

Pisanie na klawiaturze

Autor: Rainer Stropek
Źródło: http://www.flickr.com
Różny jest także zasięg prac nad kodem, szczególnie przy niezwykle złożonych projektach, gdzie informatyków dzieli się na grupy odpowiedzialne za poszczególne części kodu, bądź funkcjonalności programu.

Wręczamy Ci dostęp ekstra (www.forsel.pl/) do kolejnych niezwykle interesujących wiadomości, które znajdują się na oddzielnej stronie. Wystarczy tylko kliknąć w podany link.

Na terenie Polski jest coraz większa liczba ofert pracy dla przedstawicieli tego zawodu, pracodawcy oferują również zachęcające warunki zatrudnienia.

Jak odszukać programistę?Otwarte granice i powszechna znajomość różnych języków otwiera wiele drzwi dla młodych ludzi z wykształceniem, zatrudniający chcący zatrzymać na terenie państwa pracowników obiecują płace na poziomie europejskim, oraz różnego rodzaju dodatki jak prywatne ubezpieczenie zdrowotne. Ewentualny pracodawca szukając programisty w ofercie powinien zawrzeć dwa zasadnicze wymagania – język programowania, którym poszukiwany pracownik musi się komunikować, jak również zakres powinności. Jak się bowiem okazuje nad kodem źródłowym programu lub aplikacji można pracować różnymi metodami. Dobrym przykładem jest stanowisko testera oprogramowania, zobacz: . Jest to niezwykle odpowiedzialna praca, tester ma za zadanie sprawdzić program, bądź jego część pod kątem ewentualnych niedociągnięć. Wymaga to nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale i kreatywnego podejścia do każdego zadania.

Atrakcyjne oferty na rynku pracyPolska to atrakcyjny kraj dla gigantów branży IT, dlatego też coraz więcej międzynarodowych koncernów otwiera tu swoje placówki. Dla zatrudniającego nierzadko oznacza to mniejszy koszt przy utrzymaniu dobrej jakości pracy, z kolei dla zatrudnionych jest to szansa na rozwój (szkolenie lean) i wyjazd do doliny krzemowej. Specjaliści od programowania na terenie Polski na tle pozostałych zawodów mogą poszczycić się niezwykle wysokimi płacami oraz dużą możliwością awansu czy rozwoju osobistego. Najlepsi specjaliści od programowania w swojej dziedzinie zarabiają nawet kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie.