Zachowanie tzw. płynności finansowej to sprawa niezwykle istotna dla wszystkich m.in. przedsiębiorców. W co poniektórych przypadkach nie opłacenie we właściwym czasie pewnej opiewającej na znaczną kwotę faktury mogłoby doprowadzić nawet do bankructwa i zamknięcia spółki.
Co można by zrobić, żeby zachować wspomnianą płynność? Przykładowo wtedy, gdy pewien dostawca otrzymał już należność, lecz nie oddał produktu? W takich sytuacjach można by wykorzystać tzw. faktoring. Jest to wykup przez podmiot, który wykonuje tego typu usługę (jest on nazywany faktorem) tak zwanych nie przeterminowanych wierzytelności przedsiębiorstw, jakie w tego typu sytuacji określane są jako faktoranci. Wierzytelności te są przynależne do firmy, która jest odbiorcą. W usłudze faktoringu występują zatem 3 strony. Faktor wypłaca faktorantowi od 80 do 100 procent należności wykupionej faktury za taki asortyment lub przeprowadzoną dla odbiorcy usługę. Warto jednak dodać, że za usługę faktoringu faktor pobiera określoną prowizję. W praktyce zatem to nie faktorant a podmiot wykupujący fakturę musi czekać na jej opłacenie przez dłużnika.

Źródło: flickr.com
Wspomniany faktoring to usługa, która jest przeprowadzana dla firm lub organizacji, jakie wystawiają faktury z odroczonym czasem płatności. Aby móc skorzystać z takiej usługi należałoby wcześniej zawrzeć z faktorem odpowiednią umowę.
Jest ona podpisywana na czas nieokreślony, co jest przewagą nad np.
Wciągający artykuł? Jeżeli masz takie przekonanie, to tak samo wciągające kwestie poznasz też we wpisie (https://cliff-broker.pl/ubezpieczenie-oc-przewoznika-umownego-spedytora/), który jest tu.
umowami kredytowymi, jakie zazwyczaj zawierane są na określony wcześniej przedział czasu. Nie ma więc wymogu cyklicznego podpisywania umowy co przykładowo 365 dni. Następną zaletą takiej usługi jest możliwość szybkiego zawarcia umowy faktoringu.